Moje zdanie o… Książce o FOTOGRAFOWANIU, Mroczka

Niedawno kupiłem sobie nowe, trzecie wydanie Książki o fotografowaniu
pana Andrzeja Mroczka. Nie była to tania książka, ale patrząc na jakość tej pozycji, zawartą wiedzę, a przede wszystkim kunszt Autora, to myślę, że ze spokojem mogłaby kosztować dwa razy tyle, a i wtedy znaleźli by się chętni do jej zakupu.

Ale co takiego jest w tej książce? Dla kogo ona jest? Co czyni ją inną?
Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tej krótkiej wypowiedzi.

 

W przeszłości miałem styczność z wydaniem drugim Książki. Z tego co pamiętam, pan Andrzej Mroczek nie planował kolejnego wydania i był taki czas, że wydanie drugie sprzedawano na aukcjach takich jak Allegro.pl za bardzo wysokie kwoty. Ludzie mówiąc w przenośni bili się o tą książkę. Na szczęście ukazało się kolejne wydanie i każdy ze spokojem może się zaopatrzyć w tę pozycję.

Dokładność opisów, sytuacji w jakich wykonywano fotografie, cenne wskazówki praktyczne, wiedza zawarta w tej książce to główne jej cechy. Nie mniej należy pamiętać, że Pan A. Mroczek jest zawodowym fotografem i niejednokrotnie, aby zrozumieć jakiś fragment należy dobrze się skupić, a co najważniejsze zanim zabierzemy się za lekturę, warto abyśmy choć minimalnie zaznajomili się z teoretyczną stroną fotografii. Musimy też pamiętać, że głównym sprzętem, na jakim pracuje Pan A. Mroczek to duży format, więc znaczna część jego Książki poświęcona jest rozważaniom związanym ze sprzętem tej klasy.

Jak już wspomniałem Książka przepełniona jest fantastycznymi fotografiami Autora, przy czym każde z nich opatrzone jest informacjami technicznymi, takimi jak czas naświetlania, przysłona, czułość, sprzęt jakim wykonano zdjęcie oraz opis sytuacji w jakiej wykonano fotografię. Znacznie ułatwia to czytelnikowi wyobrażenie sobie sytuacji oraz wyciągnięcie wniosków do własnej twórczości.

Niestety znalazłem kilka błędów, najprawdopodobniej drukarskich. A to brakowało fragmentu zdania, a to jakiejś litery… Na szczęście te braki nie utrudniły mi znacznie zapoznania się z treścią Książki o fotografowaniu.

Podsumowując, polecam tę pozycję każdemu, kto choć trochę wie o fotografii. Natomiast każdy fotograf, który szuka natchnienia i usystematyzowania wiedzy oraz jej rozwinięcia po prostu musi ją mieć.

Strona internetowa Autora – http://www.mroczek.com.pl

Okładka - www.kdc.pl